Najczęstsze pytania
Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane. Wszelkie informacje na temat bezpieczeństwa na pokładzie czy obsługi wszelkich urządzeń przekaże kapitan podczas krótkiego szkolenia przed wypłynięciem w morze. Mile widziana jest chęć i zapał do nauki.
Umiejętność pływania nie jest absolutnie konieczna. W złych warunkach pogodowych oraz po zmroku członkowie załogi pracujący na pokładzie zakładają kamizelkę ochronno-ratunkową i przypinają się do stałych elementów jachtu za pomocą szelek bezpieczeństwa. Jedną z podstawowych zasad żeglarstwa morskiego jest „nie wypadamy z jachtu”.
Na ciepłych wodach w dobrych warunkach pogodowych osoby potrafiące pływać będą mogły zażyć kąpieli. Nasz jacht jest wyposażony w specjalną opuszczaną platformę na rufie, która umożliwia wygodne wejście do wody i powrót na pokład apoteksv.se.
Każdy z uczestników po zakończeniu rejsu otrzyma opinię z rejsu uznawaną przez PZŻ. Opinia ta pozwala ubiegać się o wyższe stopnie żeglarskie. Minimalna przewidywana ilość godzin zaliczanych do stażu podana jest przy opisach poszczególnych etapów.
Na jachcie nie ma łącza satelitarnego, ale ponieważ nie płyniemy na drugą stronę Atlantyku nawet podczas żeglugi często dostępny jest sygnał sieci GSM, co przy darmowym roamingu w Unii Europejskiej umożliwia swobodne i komfortowe korzystanie z Internetu. Podczas postoju w marinach dostępny jest często również sygnał WiFi.
Uczestnikom naszych rejsów w UE sugerujemy wykupienie dwóch opcjonalnych ubezpieczeń:
- Żeglarskiego ubezpieczenia NNW, zawierającego między innymi ubezpieczenie kosztów ratownictwa morskiego (ale niezawierającego kosztów leczenia – pokrywanych w UE na podstawie karty EKUZ)
- Ubezpieczenia kaucji gwarancyjnej, zabezpieczającego załogę przed nadmiernymi opłatami w wypadku powstania uszkodzeń na jachcie.
Oba te ubezpieczenia można wygodnie i prosto nabyć za naszym pośrednictwem.
Przy rejsach poza UE sugerujemy również nabycie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty ewentualnego leczenia.
Większość uczestników naszych wypraw przyjeżdża w pojedynkę. Zdarzają się większe grupy, ale nie jest to zbyt częste. Nie martw się jeśli chcesz przyjechać bez osoby towarzyszącej. Na naszej wyprawie poznasz ciekawych ludzi, czasem na czas rejsu, a czasem na długie lata. Żeglarskie wyprawy sprzyjają integracji!
Tak, oczywiście. Wystarczy zgłosić taką prośbę i podać nam dane do jej wystawienia.
Jacht jest objęty ścisłym zakazem palenia tytoniu. Jeśli używasz papierosów elektronicznych – nie stanowi to problemu o ile nie przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu i pracy na jachcie.
W trakcie żeglugi na jachcie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Gdy dopłyniemy do portu i bezpiecznie przycumujemy, można napić się alkoholu w sposób odpowiedzialny i z umiarem – przed wypłynięciem wszyscy członkowie załogi muszą być trzeźwi.
Nie, ale możemy poradzić jaką trasą warto lecieć i pomóc oszacować koszty (polecamy również stronę skyscanner.pl)
Pływaliśmy z dziećmi, z osobami niepełnosprawnymi, z osobami które łódkę widziały po raz pierwszy na oczy ? Część z tych osób szkoli się teraz do otrzymania patentu żeglarskiego.
Wszystkie etapy kwalifikują się według ustaleń PZŻ jako pływowe.
Oczywiście, Kapitan lubi dzielić się wiedzą ?
Weź na pokład Aviomarin, staraj się więcej przebywać na pokładzie niż pod nim a wszystko będzie dobrze.
Powiedz jakie masz ograniczenia żywieniowe – dostosujemy zakupy tak, żebyś miał/a co jeść na pokładzie ?
Jeśli jedziesz z kimś znajomym lub z partnerem dostaniecie wspólną kajutę. Jeśli jedziesz sam/a, przydzielimy Ci kajutę z innym członkiem załogi tej samej płci (lub potencjalnie miejsce w piętrowej kajucie jeśli ilość m/k będzie nieparzysta)
Kiedy to tylko możliwe pływamy na żaglach, żaglówka to bardzo kiepska motorówka. Gdyby celem było pływanie na silniku płynęlibyśmy innym jachtem.
Tak, jeśli znajdziesz minimum 6 osób.
Kapitan nie jest certyfikowanym instruktorem żeglarstwa / egzaminatorem, wiec egzaminu na patent nie zrobi, ale z chęcią przekaże Ci wiedzę niezbędną do otrzymania patentu. Na pokładzie ma nawet odpowiednią literaturę do poczytania.
Około 75-100h / tydzień.
Pływamy dużą 50ft/15.5 metra dobrze wyposażoną łódką, na której mamy rzeczy których normalnie na łódkach czarterowych nie ma (dodatkowe żagle, dryfkotwa, nożyce do want, zapasowe liny, osprzęt, mnóstwo innych drobiazgów). Łódka jest przeserwisowana przed wyprawą łącznie z wyciągnięciem jej z wody. To generuje koszty, ale znacznie podnosi bezpieczeństwo, nie rezygnujemy z bezpieczeństwa w imię oszczędzania paru euro. Duże łódki są również ZNACZNIE bezpieczniejsze w złych warunkach pogodowych.